Хасково – Перперикон – Кърджали – крепост Моняк – Кърджалийски манастир Св.Йоан Предтеча – Татул- Дяволски мост – вила Армира – Мезек – Александровска гробница
с автобус от Варна
3 дни/ 2 нощувки
11 – 13.05.2018
Пакетна цена за един човек в двойна стая -132 лв.
Цените включват:
- Транспорт с лицензиран транспорт
- 2 нощувки със закуски в хотел 3-4* в Кърджали
- Застраховка
- Екскурзоводско обслужване по време на целия маршрут и обекти
Цената не включва:
- Доплащане за единична стая – 30 лева
- Входни такси
– Александровска гробница, вход за учащи и пенсионери – 2 лв., възрастни – 4 лв.
– Крепост Мезек- вход свободен;
– Вила Армира – вход за учащи и пенсионери – 2 лв., за възрастни – 3 лв.;
– РИМ Кърджали – вход за учащи и пенсионери – 1 лв., възрастни – 3 лв.
ПРОГРАМА
1 ден
Отпътуване от Добрич в 04.15ч от Младежки дом, от Варна в 05.00ч от Антим-1, от Бургас- бензиностанция OMV до хотел Мираж в 07.00ч в посока Хасково. Посещение на – „Монумент Св. Богородица“- най-високата в света статуя на Пресвета Дева Мария с Младенеца се издига с почит, любов и признателност към Божията майка. Монументът е открит през 2003 г. През 2005 г. е вписан в книгата Световните рекорди на Гинес, а от 2009 г. е и в листата на Стоте национални туристически обекта на България. Изработена е от полимер-бетон и тежи 120 тона. Общата височина на монумента е 32,8 м, а притегателното му излъчване се допълва от изградения вътре в основата му параклис. На метри от монумента на Богородица се извисява една от най-високите камбанарии в България. Висока е цели 30 метра, а вътрешно стълбище позволява да се изкачите до върха, точно под осемте й камбани, и да се полюбувате на неповторимата панорама към града. В Хасково се издига паметник без аналог в света – посветен на човешката завист. Представлява 3-метрова статуя от бронз, изобразяваща стремежа на човешкия дух към извисяване и силата, с която завистта го приземява и не му позволява да полети. Отпътуване за Перперикон. Разглеждане на археологическия комплекс, който представлява грандиозно мегалитно светилище. Предполага се, че това е древнотракийско светилище на Дионис, придобило широка известност в античността. Площта на целия комплекс е около 12 кв.км. Самото светилище Перперикон се извисява на скален връх с надморска височина 470 м. В подножието му се намира село Горна крепост. Край него тече златоносната река Перперешка, оформила плодородна долина с дължина около 10 км и широчина 3-4 км, създала великолепни условия за живот от дълбока древност. Отпътуване за Кърджали. Настаняване в хотел. Нощувка.
2 ден
Закуска. Посещение на Регионалният исторически музей в Кърджали.Той се помещава в красива сграда, строена в началото на 20-те години на ХХ век. Изложените в него културни ценности са събирани в продължение на близо половин век и са разположени на три етажа на обща площ 1300 кв. м. Музеят е разположен в красив парк, в който могат да бъдат видени около 30 растителни вида, характерни само за България.
Отпътуване за крепостта Моняк – разположена в Родопите, на 586 м надморска височина. Тя се намира на 11 км източно от гр. Кърджали, до с. Широко поле. Построена е през XII – XIII век. Тя е една от най-високо разположените и най-големи средновековни крепости в Родопите със защитена площ над 50 дка. Достъпът до нея е труден, защото теренът е стръмен, на места почти отвесен.
Крепостта е имала важна стратегическа роля, тъй като е пазела прохода Железни врата и подстъпите на средновековния град, разположен около манастира „Свети Йоан Продром“, намиращ се в днешния град Кърджали.
През 1206 г. крепостта е обсадена от латините по време на Четвъртия кръстоносен поход. Тук именно е коронясан за втори и последен император на Латинската империя Хенри (брат на загиналия Балдуин Фландърски). Веднъж стигнали до крепостта, пред очите на туристите се открива невероятна гледка към язовир „Студен кладенец” и град Кърджали. Преживяването си заслужава трудното изкачване. Разглеждане на Кърджалийски манастир Св.Йоан Предтеча – Според археолозите манастирът бил съграден по времето на цар Петър (927-969), когато настъпил дългогодишен мир в държавата. Манастирът се намирал на десния бряг на р.Арда и бил укрепен със здрави крепостни стени със стражеви кули. Зидът му бил с четириъгълна форма, характерна за атонските манастири от 10-11 в. Най-старата църква, открита в рамките на компекса, не е особено голяма. През 11 в. на нейно място бил изграден монументален храм, с изключително рядък тип градеж, съчетаващ елементи от раннохристиянските византийски храмове. Отпътуване за скално-култовият комплекс край село Татул, (Община Момчилград) е праисторическо култово място, на чиято територия е разположен един от най-озадачаващите мегалитни паметници на територията на България – саркофаг с форма на пресечена пирамида, който няма аналог сред множеството мегалитни паметници регистрирани от археолозите на територията на България и по света. Това е най-добре запазеният храмов комплекс изсечен в монолитен къс скала. Отправяне към Дяволски мост- (Шейтан кюприя) е средновековен мост на река Арда. Разположен е в живописен пролом на около 10 километра северозападно от град Ардино и на 4 километра източно от с. Гълъбово (община Баните).
Мостът е построен през 1515-1518 година от строителя уста (майстор) Димитър от село (днес град) Неделино върху останки от римски мост по древен път, свързващ Беломорието с Горнотракийската низина през прохода Маказа. Връщане в хотела. Свободно време. Нощувка.
3 ден
Закуска. Отпътуване за Ивайловград. Посещение на вила Армира-Един от най-интересните паметници от епохата на Римската империя – вила „Армира”, се намира в Южна България, на 4 км югозападно от Ивайловград.
Вилата е луксозна, със забележителна планова схема, пищна мраморна украса и оригинални подови мозайки. Тя е един от най-ранните и най-точно датирани вилни комплекси от римско време, проучени до момента в България, и най-богатият частен дворец от този период, разкрит в днешните български земи. Построена е през втората половина на I в. н.е. от виден тракийски аристократ като център на голямо поземлено владение в долината на река Армира.
Отпътуване за село Мезек (община Свиленград), на възвишението Калето се издигат останките от средновековна византийска крепост от края на ХІ в. Тя е най-запазеното отбранително съоръжение в Родопите. Крепостта е имала функции на гранична стражева крепост. Охранявала е територии между реките Марица и Арда.
Посещение на Александровкса гробница – Изградена от прецизно издялани каменни блокове, има монументален вход с дълъг дромос (коридор), правоъгълно помещение и кръгла куполна гробна камера.Най-вероятно е била ограбена още в древността, тъй като не са намерени никакви ценни вещи, които обичайно били поставяни в гробниците, за да служат на покойника по пътя му към отвъдния свят.
Гробницата е забележителна преди всичко със стенописите в гробната камера. Сред обичайните за I в.пр.Хр. геометрични и растителни орнаменти е представена и уникална композиция – лов на глигани и елени. Конници и пешаци, придружени от кучета, преследват животните. Ездачите са въоръжени с копия и мечове и са облечени в разнообразни дрехи. Конете имат богато украсени амуниции, нагръдници и села.
Отпътуване за съответния град в ранен следобед и пристигане вечерта.